ვიოლეტა სარქისიანი
Sunday, September 20, 2015
Thursday, September 17, 2015
Открытый урок"Множество"
გაკვეთილის გეგმა
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მოქმედებები სიმრავლეებზე.
ვენის დიაგრამები
|
|
სწავლების
საფეხური
|
საშუალო საფეხური, მე-10 კლასი
|
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
26
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები შეიმეცნებენ და შეისწავლიან სიმრავლეთა თეორიის ძირითად ცნებებს,მათზე მოქმედებებს და მათი პრაქტიკული გამოყენების უნარ–ჩვევებს.შეძლებენ ვენის დიადრამების გამოყენებით პრაქტიკული შინაარსის ამოცანების ამოხსნას,გაიზრებენ ამ ამოხსნისას ალტერნატიული გზებისა და მეთოდების მოძიებას და გამოყენებას, რის შედეგადაც მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ კრიტიკული ანალიზის, ლოგიკური მსჯელობის და ანალიტიკური აზროვნების უნარ–ჩვევები
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები
·
მოსწავლეები
მიეჩვიონ ცხრილების, ვენის დიაგრამების გამოყენებას, კიდევ ერთხელ შეაფასონ
თეორიული ცოდნის გამოყენების სფეროების გაფართოების მნიშვნელობა.
·
გაიაზრონ
გადაწყვეტილებების მიმიღებისას თვალსაჩინოების მნიშვნელიბა, დასაბუთების სხვა
ხერხების გამოყენების აუცილებლობა; ყველა შემთხვევის აუცილებლობა.
შედეგები
მათ.X.2
·
აკავშირებს ნამდვილ რიცხვთა ქვესიმრავლეებს ერთმანეთთან სიმრავლეთა თეორიის ენის გამოყენებით(ქვესიმრავლე,სიმრავლეთა თანაკვეთა,გაერთიანება, სხვაობა, დამატება;ამ მიმართებების გამოსახვა სხვადასხვა ხერხით,მათ შორის დიაგრამის გამოყენებით)
·
ამოცანების ამოხსნისას იყენებს რიცხვით სომრავლეებს შორის დამოკიდებულების გამოსახვია ზოგიერთ ხერხს (მაგ.ვენის დიაგრამებს).
მათ.X.8
·
ადეკვატურად იყენებს სიმრავლურ ტერმინებს და ცნებებს(მაგ.,ფუნქციის განსაზღვრის არე და მნიშვნელობათა სიმრავლე)
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
·
სიმრავლე,
ქვესიმრავლე. მოქმედებები სიმრავლეებზე
·
სიმრავლეების
გამოსახვა, სიმრავლეებზე მოქმედებების გამოსახვა ვენის დიაგრამით
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
დაკვირვების ობიექტი იქნება წყვილებში მუშაობა, ჯგუფური მუშაობა, ინტერაქტიული კითხვები...
გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ ასევე განმსაზღვრელ შეფასებას წინასწარ შემუშავებული შეფასების სქემისა და ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით დადგენილი შეფასების კომპონენტების მიხედვით (შეფასების რუბრიკა იხილეთ გაკვეთილის კორექციაში). |
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სასკოლო სახელმძღვანელო („მათემატიკა
“ X
კლასი ,
გ.გოგიშვილი, თ. ვეფხვაძე, ი.მებონია, ლ. ქურჩიშვილი), §1.2 და §1.3-ის
სავარჯიშოები,
კომპიუტერი, პროექტორი,
პროგრამა VUE,რვეული, კალამი, ფანქარი, ფარგალი, ცარცი, დაფა,
მარკერი
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
I ეტაპი.
მოლოდინის განსაზღვრა/გამოწვევა (10 წთ) აქტივობა 1 შესასრულებელი დავალების დანხილვა და წინარე ცოდნის გამეორება , დახსენება მოსწავლეთა მისალმების შემდეგ შევამოწმებ დავალებისათვის შესასრულებელ სამუშაოს(მთელ კლასთან მუშაობა). ინტერაქტიული კითხვების გამოყენებით გაიხსენებენ მოსწავლეები თუ
·
როგორი ცნებაა სიმრავლე მათემატიკაში.როგორ აღინიშნება.
·
როგორია ცარიელი სიმრავლე მისი აღნიშვნა
·
რას ეწოდება სიმრავის ელემენტი, მისი აღნიშვნა.ელემენტის სიმრავლის მიკუთვნების და არმიკუთვნების აღნიშვნა.
·
სიმრავლის მოცენის ხერხები
·
ქვესიმრავლე.აღნიშვნა და ა.შ
II ეტაპი
ცოდნის კონსტრუირება/შინაარსის რეალიზება (20 წთ) აქტივობა 2. მოვახდენ ახალი სასწავლო მასალის გაცნობას, მის აქტუალობას და მნიშვნელობას ინტერაქტიული კითხვებითა და მოსწავლეთა აქტიური ჩართულობის სახით აქტივობა 3. მოსწავლეებს ვამუშავებ წყვილებში( კლასში სულ 3 წყვილი იქმნება) და თითოეულ წყვილს შევთავაზებ წინარე ცოდნიდან გამომდინარე გაიაზრონ, შექმნან და წარმოადგინონ თვალსაჩინოდ შეთავაზებული სამუშაო, რომელიც შემდეგ საკითხებს მოიცავს: წყვილი 1. სიმრავლეთა თანაკვეთა და გამოსახვა ვენის დიაგრამებით წყვილი2. სიმრავლეთა გაერთიანება და გამოსახვა ვენის დიაგრამებით წყვილი3. სიმრავლეთა დამოკლება და გამოსახვა ვენის დიაგრამებით მუშაობის შემდეგ თითოელი წყვილის წარმომადგენელი გააკეთებს პრეზენტაცია კლასის წინაშე. აქტივობა 3. მოსწავლეთა პრეზენტაციის შემდეგ,მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდის მიზნით მათ შევთავაზებ შემდეგს : დაფიქრდით და შეეცადეთ კიდევ სხვა ხერხით ხომ არ არის შესაძლებელი წარმოადგონოთ სიმრავლეებზე მოქმედებები? ერთობლივი მუშაობისა და დისკუსიის შემდეგ მოსწავლეებს შევასწავლი და გავაცნობ სიმრავლეთა წარმოდგენას მახასიათებელი თვისებით, აგრეთვე გავაცნობ ახალ მასალას როგორიცაა: უნივერსალური სიმრავლე, მოცემული სიმრავლის დამატება, მათ თვალსაჩინო ილუსტრაციას. ეტაპობრივად გამოვიყენებ კომპიუტერს, ფორმატებს,მარკერს ... III ეტაპი გამთლიანება/რეფლექსია (15 წთ) აქტივობა 4 დავავალებ მოსწავლეებს ჩამოაყალიბონ და შეაჯამონ შესწავლილი მასალა, გაუზიარონ ერთმანეთს თავიანთი შეხედულებები,ისაუბრონ შეძენილ ცოდნის მნიშვნელობასა და გამოყენებაზე აქტივობა 5 ცოდნის განმტკიცების მიზნით განვიხილავ პარაგრაფში მოცემულ
·
საკონტროლო კითხვებს (მთელ კლასთან მუშაობა)
·
ტესტები (ინდივიდუალური მუშაობა)
·
ამოცანები (ჯგუფური მუშაობა)
აქტივობა 6
ვთხოვ მოსწავლეებს შეაფასონ მათ მიერ შეძენილი ცოდნა: რა ისწავლეს, როგორ ისწავლეს რაც დაეხმარებათ მათ ახალი ცოდნის დახვეწასა და განმტკიცებაში(დისკუსია) აქტივობა 7 მოვახდენ მოსწავლეთა შეფასებას წინასწარ დადგენილი კრიტერიუმების მიხედვით.შეფასების შემდეგ მივცემ საშინაო დავალებას, სადაც იქნება როგორც სტანდარტული ასევე კვლევითი ხასიათის დავალებები. |
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მოქმედებები სიმრავლეებზე.
ვენის დიაგრამები
|
|
სწავლების
საფეხური
|
საშუალო საფეხური, მე-10 კლასი
|
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
26
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები შეიმეცნებენ და შეისწავლიან სიმრავლეთა თეორიის ძირითად ცნებებს,მათზე მოქმედებებს და მათი პრაქტიკული გამოყენების უნარ–ჩვევებს.შეძლებენ ვენის დიადრამების გამოყენებით პრაქტიკული შინაარსის ამოცანების ამოხსნას,გაიზრებენ ამ ამოხსნისას ალტერნატიული გზებისა და მეთოდების მოძიებას და გამოყენებას, რის შედეგადაც მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ კრიტიკული ანალიზის, ლოგიკური მსჯელობის და ანალიტიკური აზროვნების უნარ–ჩვევები
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები
·
მოსწავლეები
მიეჩვიონ ცხრილების, ვენის დიაგრამების გამოყენებას, კიდევ ერთხელ შეაფასონ
თეორიული ცოდნის გამოყენების სფეროების გაფართოების მნიშვნელობა.
·
გაიაზრონ
გადაწყვეტილებების მიმიღებისას თვალსაჩინოების მნიშვნელიბა, დასაბუთების სხვა
ხერხების გამოყენების აუცილებლობა; ყველა შემთხვევის აუცილებლობა.
შედეგები
მათ.X.2
·
აკავშირებს ნამდვილ რიცხვთა ქვესიმრავლეებს ერთმანეთთან სიმრავლეთა თეორიის ენის გამოყენებით(ქვესიმრავლე,სიმრავლეთა თანაკვეთა,გაერთიანება, სხვაობა, დამატება;ამ მიმართებების გამოსახვა სხვადასხვა ხერხით,მათ შორის დიაგრამის გამოყენებით)
·
ამოცანების ამოხსნისას იყენებს რიცხვით სომრავლეებს შორის დამოკიდებულების გამოსახვია ზოგიერთ ხერხს (მაგ.ვენის დიაგრამებს).
მათ.X.8
·
ადეკვატურად იყენებს სიმრავლურ ტერმინებს და ცნებებს(მაგ.,ფუნქციის განსაზღვრის არე და მნიშვნელობათა სიმრავლე)
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
·
სიმრავლე,
ქვესიმრავლე. მოქმედებები სიმრავლეებზე
·
სიმრავლეების
გამოსახვა, სიმრავლეებზე მოქმედებების გამოსახვა ვენის დიაგრამით
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
დაკვირვების ობიექტი იქნება წყვილებში მუშაობა, ჯგუფური მუშაობა, ინტერაქტიული კითხვები...
გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ ასევე განმსაზღვრელ შეფასებას წინასწარ შემუშავებული შეფასების სქემისა და ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით დადგენილი შეფასების კომპონენტების მიხედვით (შეფასების რუბრიკა იხილეთ გაკვეთილის კორექციაში). |
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სასკოლო სახელმძღვანელო („მათემატიკა
“ X
კლასი ,
გ.გოგიშვილი, თ. ვეფხვაძე, ი.მებონია, ლ. ქურჩიშვილი), §1.2 და §1.3-ის
სავარჯიშოები,
კომპიუტერი, პროექტორი,
პროგრამა VUE,რვეული, კალამი, ფანქარი, ფარგალი, ცარცი, დაფა,
მარკერი
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
I ეტაპი.
მოლოდინის განსაზღვრა/გამოწვევა (10 წთ) აქტივობა 1 შესასრულებელი დავალების დანხილვა და წინარე ცოდნის გამეორება , დახსენება მოსწავლეთა მისალმების შემდეგ შევამოწმებ დავალებისათვის შესასრულებელ სამუშაოს(მთელ კლასთან მუშაობა). ინტერაქტიული კითხვების გამოყენებით გაიხსენებენ მოსწავლეები თუ
·
როგორი ცნებაა სიმრავლე მათემატიკაში.როგორ აღინიშნება.
·
როგორია ცარიელი სიმრავლე მისი აღნიშვნა
·
რას ეწოდება სიმრავის ელემენტი, მისი აღნიშვნა.ელემენტის სიმრავლის მიკუთვნების და არმიკუთვნების აღნიშვნა.
·
სიმრავლის მოცენის ხერხები
·
ქვესიმრავლე.აღნიშვნა და ა.შ
II ეტაპი
ცოდნის კონსტრუირება/შინაარსის რეალიზება (20 წთ) აქტივობა 2. მოვახდენ ახალი სასწავლო მასალის გაცნობას, მის აქტუალობას და მნიშვნელობას ინტერაქტიული კითხვებითა და მოსწავლეთა აქტიური ჩართულობის სახით აქტივობა 3. მოსწავლეებს ვამუშავებ წყვილებში( კლასში სულ 3 წყვილი იქმნება) და თითოეულ წყვილს შევთავაზებ წინარე ცოდნიდან გამომდინარე გაიაზრონ, შექმნან და წარმოადგინონ თვალსაჩინოდ შეთავაზებული სამუშაო, რომელიც შემდეგ საკითხებს მოიცავს: წყვილი 1. სიმრავლეთა თანაკვეთა და გამოსახვა ვენის დიაგრამებით წყვილი2. სიმრავლეთა გაერთიანება და გამოსახვა ვენის დიაგრამებით წყვილი3. სიმრავლეთა დამოკლება და გამოსახვა ვენის დიაგრამებით მუშაობის შემდეგ თითოელი წყვილის წარმომადგენელი გააკეთებს პრეზენტაცია კლასის წინაშე. აქტივობა 3. მოსწავლეთა პრეზენტაციის შემდეგ,მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდის მიზნით მათ შევთავაზებ შემდეგს : დაფიქრდით და შეეცადეთ კიდევ სხვა ხერხით ხომ არ არის შესაძლებელი წარმოადგონოთ სიმრავლეებზე მოქმედებები? ერთობლივი მუშაობისა და დისკუსიის შემდეგ მოსწავლეებს შევასწავლი და გავაცნობ სიმრავლეთა წარმოდგენას მახასიათებელი თვისებით, აგრეთვე გავაცნობ ახალ მასალას როგორიცაა: უნივერსალური სიმრავლე, მოცემული სიმრავლის დამატება, მათ თვალსაჩინო ილუსტრაციას. ეტაპობრივად გამოვიყენებ კომპიუტერს, ფორმატებს,მარკერს ... III ეტაპი გამთლიანება/რეფლექსია (15 წთ) აქტივობა 4 დავავალებ მოსწავლეებს ჩამოაყალიბონ და შეაჯამონ შესწავლილი მასალა, გაუზიარონ ერთმანეთს თავიანთი შეხედულებები,ისაუბრონ შეძენილ ცოდნის მნიშვნელობასა და გამოყენებაზე აქტივობა 5 ცოდნის განმტკიცების მიზნით განვიხილავ პარაგრაფში მოცემულ
·
საკონტროლო კითხვებს (მთელ კლასთან მუშაობა)
·
ტესტები (ინდივიდუალური მუშაობა)
·
ამოცანები (ჯგუფური მუშაობა)
აქტივობა 6
ვთხოვ მოსწავლეებს შეაფასონ მათ მიერ შეძენილი ცოდნა: რა ისწავლეს, როგორ ისწავლეს რაც დაეხმარებათ მათ ახალი ცოდნის დახვეწასა და განმტკიცებაში(დისკუსია) აქტივობა 7 მოვახდენ მოსწავლეთა შეფასებას წინასწარ დადგენილი კრიტერიუმების მიხედვით.შეფასების შემდეგ მივცემ საშინაო დავალებას, სადაც იქნება როგორც სტანდარტული ასევე კვლევითი ხასიათის დავალებები. |
Subscribe to:
Comments (Atom)